Dodatak nazivuBobi Marotti
AutorDajht-Kralj, Vera
Dimenzije (VxŠxD) (cm)40 × 30
Broj komada1
Materijal izradeOlovka
ZbirkaSlikarstvo i crteži
Inventarna oznakaVDK-2015-04-00128
Vera Dajht-Kralj rođena je 1928 u Dugom Selu. Nakon drugog svjetskog rata, internacije u logoru i izbjeglištva, završava Akademiju Likovnih Umjetnosti u Zagrebu u klasi Frana Kršinića i Antuna Augustinčića. Sljedeći korak je postiplomski studij na Académie des Beaux-Arts u Parizu kod Profesora Yenicessa. 1952/53. Po povratku, od 1954, u svom ateljeu u Ilici 110 u Zagrebu, stvara do zadnjeg dana, punih 60 godina.
1952 prvi put izlaže u Parizu, u Musee Municipal d’Art Moderne. Nakon toga izlaže na više od 70 skupnih i samostalnih izložbi u zemlji i svijetu ( Padova, Ferrara, Rimini, Napulj, Limoges, Mannheim, Faenza, Kairo, Atena, Cape Town ).
Među spomeničkim rješenjima i natječajima za skulpture u javnim prostorima, najpoznatija ostvarenja su spomenik u Oborovu i “Prozor” u Tkalčićevoj ulici u Zagrebu.
Vera nas je napustila 2014 godine ali je udruga Živi Atelje Dajht Kralj preuzela brigu kako bi njezina vrijedna zbirka bila dostupna javnosti.
Digitalizacija umjetničke zbirke Vere Dajht Kralj ima za cilj popisati, fotografirati i pohraniti zbirku jedne od najznačajnijih Hrvatskih kiparica druge polovine 20. stoljeća, te javnosti omogućiti uvid u njen bogat opus koji se sastoji od skulptura, nakita, slikarstva, grafike, arhitektonskih ostvarenja i nacrta, itd... Repozitorij koji Vam je ovdje prezentiran za uživanje ili istraživanje nadopunjavat će se i širiti tokom procesa sa novim jedinicama. Projekt digitalizacije je započeo u svibnju 2015. godine te je cilj ostvariti digitalizaciju cjelokupne zbirke do 2018. godine.
Cjelokupna umjetnička ostavština VDK upisana je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, u listu preventivno zaštićenih dobara. Zbirka će po svom završetku popisivanja postati dio kolekcije Muzeja Dugo Selo koji je trenutno u formiranju.
Umjetnost je komunikacija, a LJUBAV je ono što je Vera komunicirala tokom 60 godina stvaralaštva u svom ateljeu. Živi Atelje DK svojim aktivnostima nastavlja tu tradiciju negirajući fizičke, emotivne i misaone isključivosti.